Scenariusz imprezy czytelniczej dla uczniów klas O-III. 1. Impreza szkolna, której głównym celem jest wspieranie czytelnictwa dzieci. 2. Cele szczegółowe: - zwiększenie zainteresowania książką i biblioteką, - twórcza aktywizacja dzieci, - propagowanie idei głośnego czytania, - zwracanie uwagi na sposób czytania ( styl, intonacja, wyraźnie i głośno}, - integracja wewnątrzszkolna, - kształcenie umiejętności współpracy w przedsięwzięciach, w zadaniach, w pracy, - kształcenie umiejętności dobrej zabawy i wspólnego spędzania czasu, - poznawanie się w sytuacjach pozalekcyjnych, spotkania poza Czas rozpoczęcia imprezy: godz. {piątek]. Zakończenie - godz. {sobota}.4. Zajęcia odbywają się w świetlicy Konieczne jest wcześniejsze uzyskanie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów na udział dziecka w przedsięwzięciu. Rodziców można też poprosić o upieczenie ciasta dla również przygotować dzieciom kanapki, herbatę { talerzyki, kubki oraz serwetki jednorazowe}. Przewidywany udział w zajęciach dla 15-20 Potrzebne środki dydaktyczne: - klej, papier, kredki świecowe lub pastele, magnetofon, wypożyczone bajki z biblioteki szkolnej, sprzęt audio- . Dzieci muszą zostać wyposażone w swobodny strój, piżamy,obuwie na zmianę, śpiwór, mydło, pastę, szczoteczkę do zębów, Przewidywany przebieg zajęć: - Część wprowadzająca: powitanie dzieci, rozpakowanie, zawarcie pisemnego kontraktu: aktywnie uczestniczymy w zajęciach, uważnie słuchamy, jesteśmy koleżeńscy, sprzątamy po sobie, ciszę nocną przeznaczamy na sen}, /dwie zabawy integrujące grupę, np. Klaus Ropel "Zabawy, które łączą" cz. II}, kolacja. - Część główna: - Krótki test z zakresu wiedzy o bajkach, baśniach i ich twórcach, najlepszych nagradzamy drobnymi upominkami. - Prezentacja multimedialna o bajkach, baśniach i ich twórcach." PORA NA DOBRANOC, BO JUŻ KSIĘŻYC ŚWIECI, DZIECI LUBIĄ MISIE, MISIE LUBIĄ DZIECI". - Czytanie baśni np. Calineczka [ jedna z propozycji, możliwość dopasowania innej baśni do grupy przybyłych dzieci], - Portret Calineczki wiosną, latem, jesienią i zimą- praca plastyczna[ malowanie w grupach na dużych arkuszach bristolu, podział dzieci na grupy poprzez np. losowanie; praca odpowiednia do czytanego tekstu. - Dekorowanie świetlicy pracami wykonanymi przez dzieci. - Bal u Calineczki. - Projekcja filmu, np. Dziewczynka z zapałkami. - Czytanie kolejnej baśni[wybierają dzieci,my proponujemy] - Wykonanie wydzieranki-wyklejanki dotyczącej wysłuchanej bajki. - Układamy naszą bajkę. [ Uczniowie kolejno, powtarzając poprzedni wątek, dopowiadają kolejne sytuacje, a nauczy- ciel zapisuje. - Czytamy kolejną baśń. - Przed położeniem się spać, wykonujemy "kłębek przyjaźni" [wszyscy siedzimy w kręgu, prowadzący rzuca do kogoś kłębek wełny, przytrzymując w dłoni koniec nici, i mówi do tej osoby coś miłego [za co ją lubi, go mu się w niej podoba]. Osoba dziękuje i rzuca kłębek do kogoś innego, trzymając jednocześnie nitkę[nawijając dwa, trzy razy na palec], także mówi przy tym coś miłego. W ten sposób kłębek wędruje dalej. Między uczestnikami powstaje zatem coś w rodzaju "łączącej pajęczyny". Ostatnia osoba odrzuca kłębek osobie, od której go dostała, również mówiąc jej coś miłego. Zaczyna się zwijanie kłębka-aż wróci do prowadzącego. Dzięki temu każdy powie i każdy usłyszy coś miłego. - Cisza nocna. - Poranna toaleta. - Odebranie dzieci przez rodziców, godz. rano, sobota.
bQlrRK. 159 126 481 188 6 263 428 487 151